0

کولر آبی - تهویه مطبوع

 

 

 

 

 

 

اختراع سرمایش تبخیری

همگی ما اثر خنک کنندگی تبخیری را هنگامی که در یک روز گرم تابستانی با بدن خیس از استخر خارج می شویم تجربه کرده ایم. دور از ذهن نیست که مدت ها قبل خنک شدن بدن در اثر لباس خیس در هزاران سال پیش فکر بهره بردن از این اثر خنک کنندگی آب در مکان های گرم و خشک را به ذهن بشر متبادر کرده باشد.

دیوارنگاره های بر جای مانده از 2500 سال پیش از میلاد مسیح برده هایی را نشان می دهند که در حال خنک کردن اتاق پادشاهان با استفاده از کوزه های آب هستند. اولین یافته های باستان شناسی درباره استفاده از مکانیزم سرمایش تبخیری به مصر باستان بر می گردد. این مکانیزم شامل استفاده از کوزه های متخلخل آب، حوضچه های آب، استخر و مجاری آب باریک می باشند که با روش های گوناگون به محوطه هایی با دیواره ضخیم در سایه متصل می شدند تا تولید سرما کنند. با آنکه بهره بردن نیاکان ما از سیستم سرمایش تبخیری بدیهی است، از درک دقیق فیزیک تبخیر وچرخه هیدرولوژیکی آن دیر زمانی نمی گذرد که بشر توانست از مهندسی ویژگی های و ابزار مختلف به منظور طراحی یک سیستم خنک کننده سود جوید.

جدول زیر تاریخچه برخی اکتشافات و پیشرفت ها را در این زمینه نشان می دهد:

قرن 16 میلادیاولین رطوبت سنج

لئوناردو داوینچی (نقاش معروف تابلو مونالیزا) در آغاز قرن شانزدهم موفق به اختراع یک رطوبت سنج با استفاده از یک توپ پشمی به منظور تخمین میزان رطوبت شد.

 اولین کولر مکانیکیداوینچی مخترع اولین کولر مکانیکی نیز بود. این کولر شامل یک چرخ آب توخالی ساخته شده جهت هدایت هوا برای انتقال هوا از چرخ آب به خلوتگاه همسر مشتری داوینچی بود. هوا از طریق پاشیدن و تبخیر آب حین حرکت چرخ آب خنک می شد. نیروی محرکه جهت به جریان انداختن هوا با حرکت چرخ توسط آب فراهم می شد. به عبارت دیگر، وقتی بخشی از چرخ درون حوضچه آب فرو می رفت، بخش بیرونی چرخ به حرکت درآمده و هوا را مجاری تهویه انتقا می داد.
قرن 17قانون پاسکال برای فشار مایعپاسکال کشف کرد که “فشار اعمال شده در هر نقطه بر یک مایع محبوس بدون تغییر به هر جزء داخلی آب و همچنین دیواره های ظرف اعمال می شود و با زاویه قائم بر دیواره ها وارد می گردد.
 قانون بولیرابرت بولی یکی از چهار اصول عملکردی موثر در سرمایش تبخیری را ارتقا داد: در صورت ثابت بودن دمای گاز، حجم آن رابطه معکوس با فشار وارده بر گاز دارد.
قرن 18دینامیک سیالاتدانشمندانی همچون برنولی، پتو، اولر، چزی و سایرین تکنیک های ریاضی ای ارائه دادند که منجر به توسعه علم مکانیک سیالات گردید. جان دالتون مقاله طبیعت تبخیر و تاثیر آن بر چرخه جهانی را به چاپ رساند.
قرن 19عبور جریان از واسط های متخلخلدارسی (1856) مفهوم و چند و چون عبور جریان از واسط های متخلخل را ارائه نمود.
دستگاه رطوبت سنج لئوناردو داوینچی

دستگاه رطوبت سنج لئوناردو داوینچی

 

با همه گیر شدن استفاده از جریان الکتریسیته تغییرات بزرگی در سیستم های سرمایش تبخیری به وجود آمد. در امریکا چند شرکت به طور همزمان شروع به ساخت کولرهای آبی نمودند.

طراحی های اولیه به این صورت بود که هوا با فشار به پارچه های خیس آویخته شده از قابی چوبی برخورد می کرد. با افزودن پمپ آب به سیستم، آب را به حرکت درمی آورد. این سیستم اساس دستگاهی شد که نام های مختلفی همچون جعبه مرطوب، کولر چکه ای، کولر بیابانی و یا کولر غرق آبی به خود گرفت.

سرمایش تبخیری - گروه صنعتی اورانوس

درون دستگاه یک فن هوا را بر روی لایه های ضخیم پارچه خیس می دمید اما وجود املاح و مواد معدنی درون آب منجر به کثیفی دستگاه شده و نیاز به تمیزکاری و نگهداری منظم را اجباری می کرد. این سیستم سنتی خنک کنندگی همچنین منجر به مصرف مقدار زیادی الکتریسیته و آب می شد.

در نهایت طراحی کولرهای آبی به شکل امروزی آن منتهی شد که شامل استفاده از لایه های 2 اینچی پوشال یا خرده های چوب متصل به فریم دستگاه می باشد. اولین کولر آبی در سال 1916 در شهر فونیکس امریکا کار گذاشته شد و دانشمندانی از دانشگاه های آریزونا بر روی بهبود عملکرد و افزایش راندمان آن مطالعه کردند.

پوشال

در همان زمان اولین تولید انبوه کولرهای تبخیری با بهره گیری از موتور و فن داخلی توسط شرکت امرسون الکتریک در دسترس عموم قرار گرفت. تا سال 1939 بسیاری از خانه های مسکونی در مناطق گرم و بیابانی جنوب غربی امریکا از کولرهای آبی استفاده می کردند. در اوایل دهه 1950 میلادی بسیاری دیگر از تولیدکنندگان بزرگ شروع به تولید انبوه چنین کولرهایی نمودند که منجر به همه گیر شدن جهانی این کولرها گردید.

مزایای کولرهای آبی

در فضاهای سر بسته به علت عدم تبادل هوای داخل آپارتمان با فضای بیرون و از طرفی آلوده‌بودن هوای شهرهای بزرگ که باعث شده است اکثر پنجره‌ها بسته باشد، امکان ورود هوای تازه به داخل آپارتمان محدود است.

در اکثر جداول مهندسی مربوط به طراحی تهویه مطبوع و مراجع معتبر درصدی از هوادهی باید از هوای تازه تمیز تأمین شود. متأسفانه امروزه برای سیستم‌های داکت اسپلیت، اسپلیت، چیلر و امثال آن‌ها درصد تأمین هوای تازه صفر است. به عبارت دیگر در طراحی کانال‌ها و سیستم تهویه مطبوع هوادهی از ۱۰۰ درصد هوای برگشتی فضای داخلی استفاده می‌شود که خلاف استانداردهای روز دنیاست. اما در سیستم‌های تهویه مطبوع که سیستم سرمایشی آن‌ها از نوع تبخیری است الزاماً هوادهی از طریق هوای تازه انجام می‌شود ضمن این‌که تا حدودی گرد و غبار هوا در بدو ورود شسته و حذف می‌شود. به عنوان مثال در سیستم ایرواشر تا ۹۸٪ آلاینده‌های موجود در هوا شسته و فیلتر می‌شود.

در سیستم‌های تبخیری مانند کولر آبی و ایرواشرها به علت ماهیت استفاده از ۱۰۰٪ هوای تازه در فرایند سرمایش آدیاباتیک هوای تازه تصفیه‌شده همیشه وارد فضای داخل آپارتمان می‌شود.

لازم به توضیح است بالاترین سطح تصفیه هوا شستن هواست که در این فرایند کل آلودگی و ذرات معلق از هوا شسته می‌شود و هوای ۱۰۰٪ پاک و پاکیزه وارد فضای داخل آپارتمان یا فضای مسکونی می‌شود.

 

گردآوری و ترجمه: گروه صنعتی اورانوس

ادامه مطلب
هشت اشتباه رایج در استفاده از سیستم تهویه مطبوع
Powered by Inline Related Posts